
Audio-Technica ATH-M50xBT2 Wireless Over-Ear Headphone Price in Bangladesh
Product Code: HPN877432051
৳28,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Audio-Technica ATH-M50xBT2 Wireless Over-Ear Headphone Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 15 - 28,000 Hz |
| Impedance | 38 ohms |
| Sensitivity | 99 dB/mW |
| Driver Diameter | 45 mm |
| Connectivity | Bluetooth Ver.5.0 |
| Battery Capacity | DC 3.7V lithium polymer battery Approx. 3.5 hours (Charging Time) |
| Battery Life | Up to 50 hours of Battery Backup |
| Others | Closed-back Dynamic, LDAC / AAC, SBC |
| Physical Specification | |
| Weight | Approx. 307g |
| Color | Dark Blue |
| Cable Length | (1.2m/ φ3.5mm stereo mini-plug) |
| Microphone | |
| Frequency | 85 -15,000 Hz |
| Sensitivity | -38 dB (1V/Pa at 1 kHz) |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | No Warranty |







