
Audio-Technica ATH-M20xBT Over-Ear Bluetooth Headphone Price in Bangladesh
Product Code: HPN594235479
৳10,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Audio-Technica ATH-M20xBT Over-Ear Bluetooth Headphone Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 5 to 32,000 Hz |
| Impedance | 36 ohms |
| Sensitivity | 100 dB/mW |
| Driver Diameter | 40 mm |
| Connectivity | Bluetooth Ver.5.0 |
| Battery Capacity | DC 3.7V lithium polymer battery Approx. 4 hours (Charging Time) |
| Battery Life | Up to 60 hours of Battery Backup 10 Minutes for 3 Hours |
| Others | Microphone Type: Electret Condenser Supported Audio Codecs: AAC, SBC Bluetooth Profiles: A2DP, AVRCP, HFP, HSP Audio Connector: 1x 1/8″ / 3.5 mm TRS Right-Angled Audio Connector to Earpiece: 1/8″ / 3.5 mm |
| Microphone Type | Electret Condenser Supported Audio Codecs |
| Physical Specification | |
| Weight | Approx. 216g |
| Color | Black |
| Cable Length | 3.9′ / 1.2 m (1/8″ / 3.5 mm) |
| Microphone | |
| Frequency | 50 Hz to 20 kHz |
| Sensitivity | -42 dB at 1 kHz / 1000 mV/Pa |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | No Warranty |







