
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition 16GB GDDR6X Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU631665246
৳156,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition 16GB GDDR6X Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6X |
| Size | 16GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | OC mode : 2670 MHz Default mode : 2640 MHz (boost) |
| OC mode | 2670 MHz Default mode |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| BUS Type | PCI Express 4.0 |
| Memory Interface | 256-bit |
| CUDA Cores | 8448 |
| Interface | |
| Display Port | 3x Native DisplayPort 1.4a |
| HDMI | 2x Native HDMI 2.1 |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 750W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 12 x 5.43 x 2.55 inch 305 x 138 x 65 mm |
| Others | 3.25 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






