
ASUS TUF Gaming AX6000 Dual Band WiFi Gaming Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR253817222
৳21,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS TUF Gaming AX6000 Dual Band WiFi Gaming Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 802.11a: up to 54 Mbps 802.11b: up to 11 Mbps 802.11g: up to 54 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz): up to 1148 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5GHz): up to 4804 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps 802.11b |
| Antenna | External antenna x 6 |
| Button | WPS Button, Reset Button, Power Button |
| Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Wireless | UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter • Maximum MAC Filters : 64 Wireless Scheduler Airtime Fairness RADIUS Client Universal Beamforming Explicit Beamforming |
| UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter • Maximum MAC Filters | 64 Wireless Scheduler Airtime Fairness RADIUS Client Universal Beamforming Explicit Beamforming |
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) IPv4 IPv6 |
| Ports | RJ45 for 2.5 Gigabits BaseT for WAN x 1, RJ45 for 2.5 Gigabits BaseT for LAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for LAN x 4, USB 3.2 Gen 1 x 1, |
| Others | VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion LAN: DHCP Server IGMP Snooping IPTV LAN Link Aggregation Manually Assign IP Address • Maximum Manually Assign IP Address Rule : 64 Wake on LAN (WOL) USB application: File System: HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 Safely Remove Disk AiCloud Download Master AiDisk Media Server Time Machine Samba Server FTP Server Shared Folder Privileges |
| VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server | DHCP Server IGMP Snooping IPTV LAN Link Aggregation Manually Assign IP Address • Maximum Manually Assign IP Address Rule |
| Power Source | |
| Power Mode | AC Input : 100V~240V (50~60Hz) DC Output : 12 V with max. 2.5 A current |
| AC Input | 100V~240V (50~60Hz) DC Output |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 301.02 x 174 x 216 mm |
| Weight | 696g |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 2 Years |








