
ASUS RT-BE58U BE3600 Dual Band WiFi 7 Gaming Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR516510000
৳17,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS RT-BE58U BE3600 Dual Band WiFi 7 Gaming Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 802.11a : up to 54 Mbps 802.11b : up to 11 Mbps 802.11g : up to 54 Mbps WiFi 7 (802.11be) (2.4GHz): up to 688 Mbps WiFi 7 (802.11be) (5GHz): up to 2882 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps 802.11b |
| Antenna | External antenna x 4 |
| Button | WPS Button, Reset Button, Power Button |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| Wireless | MU-MIMO UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter • Maximum MAC Filters : 64 Wireless Scheduler Airtime Fairness RADIUS Client Universal Beamforming Explicit Beamforming |
| MU-MIMO UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter • Maximum MAC Filters | 64 Wireless Scheduler Airtime Fairness RADIUS Client Universal Beamforming Explicit Beamforming |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 x 1 USB application: 4G / 5G Auto Mobile Tethering File System : HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 Safely Remove Disk AiCloud Download Master AiDisk Media Server Time Machine Samba Server FTP Server Shared Folder Privileges |
| USB 3.2 Gen 1 x 1 USB application | 4G / 5G Auto Mobile Tethering File System |
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 7 (802.11be) IPv4 IPv6 |
| Encryption | AiProtection VPN WPS support, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise WPS Let's Encrypt DNS-over-TLS SSH Security Scan Firewall • Maximum Firewall Keyword Filter : 64 • Maximum Firewall Network Service Filter : 32 • Maximum Firewall URL Filter : 64 |
| AiProtection VPN WPS support, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise WPS Let's Encrypt DNS-over-TLS SSH Security Sc | 64 • Maximum Firewall Network Service Filter |
| Ports | 1x 2.5G for WAN/LAN 1x 1G for WAN/LAN 3 x 1G LAN |
| Others | Boosts Speed: OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 4096-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 4096-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth AiMesh AiMesh • Primary AiMesh Router • AiMesh Node Parental Control "Allow you to block access to unwanted websites and apps." Web & Apps Filters Time Scheduling Safe Browsing Customized Internet Schedule Guest Network "The Guest Network provides Internet connection for guests but restricts access to your local network." Support Guest Network • Maximum Guest Network Rule : 2.4GHz x3, 5GHz x3 Guest Network Connection Time Limit AiProtection AiProtection Pro • Router Security Assessment • Malicious Site Blocking • Two-Way IPS • Infected Device Prevention and Blocking VPN Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard Traffic Control Adaptive QoS • Bandwidth Monitor • Bandwidth Limiter -- Maximum Bandwidth Limiter Rule : 32 Traditional QoS -- Maximum Traditional QoS Rule : 32 Traffic Monitor • Real-time Traffic Monitor • Wired Traffic Monitor • Wireless Traffic Monitor Traffic Analyzer • Traffic Analysis Period : Daily, Weekly, Monthly • Website History WAN Internet connection Type : PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP Dual WAN 3G / 4G LTE dongle 4G / 5G Auto Mobile Tethering Port forwarding • Maximum Port Forwarding Rule : 64 Port triggering • Maximum Port Triggering Rule : 32 DMZ DDNS NAT Passthrough : PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay LAN DHCP Server IGMP Snooping IPTV Manually Assign IP Address • Maximum Manually Assign IP Address Rule : 64 Wake on LAN (WOL) |
| Boosts Speed | OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming |
| Power Source | |
| Power Mode | AC Input : 100V~240V (50~60Hz) DC Output : 12 V with max. 2 A current |
| AC Input | 100V~240V (50~60Hz) DC Output |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 238 x 193 x 59 mm |
| Weight | 461g |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 2 Year |








