
ASUS RT-AX82U AX5400 Dual-Band WiFi Gaming Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR218010466
৳18,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS RT-AX82U AX5400 Dual-Band WiFi Gaming Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 1024-QAM high data rate 802.11a : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps 802.11b : 1, 2, 5.5, 11 Mbps 802.11g : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps 802.11n : up to 300 Mbps 802.11n (1024 QAM) : up to 500 Mbps 802.11ac (1024 QAM) : up to 4333 Mbps 802.11ax (2.4GHz) : up to 574 Mbps 802.11ax (5GHz) : up to 4804 Mbps |
| 1024-QAM high data rate 802.11a | 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps 802.11b |
| Antenna | External antenna x 4 |
| Button | WPS Button, Reset Button, Power Switch, LED on/off Button |
| Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Network Standard | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IPv4, IPv6 |
| Encryption | WPA3-Personal, WPA2-Personal, WPA-Personal, WPA-Enterprise , WPA2-Enterprise , WPS support |
| Ports | RJ45 for 10/100/1000 BaseT for WAN x 1, RJ45 for 10/100/1000 BaseT for LAN x 4 USB 3.2 Gen 1 x 1 |
| Operating System Support | Windows 10 Windows 8 Windows 7 Mac OS X 10.6 Mac OS X 10.7 Mac OS X 10.8 |
| Power Source | |
| Power Mode | AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 19 V with max. 1.75 A current |
| AC Input | 110V~240V(50~60Hz) DC Output |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 275.5 x 184.4 x 165 mm (WxDxH) with antenna 275.5 x 184.4 x 65 mm (WxDxH) without antenna |
| Weight | 740 g |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 02 years warranty |








