
ASUS RT-AX52 AX1800 Dual Band WiFi Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR349769070
৳6,300
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS RT-AX52 AX1800 Dual Band WiFi Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 802.11a : up to 54 Mbps 802.11b : up to 11 Mbps 802.11g : up to 54 Mbps WiFi 4 (802.11n) : up to 300 Mbps WiFi 5 (802.11ac) : up to 867 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz) : up to 574 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5GHz) : up to 1201 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps 802.11b |
| Antenna | External antenna x 4 |
| Button | WPS Button, Reset Button, Power Switch |
| Frequency | 2.4G Hz / 5 GHz |
| Wireless | UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter Wireless Scheduler Airtime Fairness RADIUS Client Universal Beamforming Explicit Beamforming |
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) IPv4 IPv6 |
| Ports | RJ45 for Gigabits BaseT for WAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for LAN x 3 |
| Others | AX technology: Yes Processor: 1.5 GHz tri-core processor Memory: 256 MB Flash; 512 MB RAM Operating Mode: Access Point, AiMesh Node, Repeater, Router |
| AX technology | Yes Processor |
| Power Source | |
| Power Mode | AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 12 V with max. 1 A current |
| AC Input | 110V~240V(50~60Hz) DC Output |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 192 x 126.3 x 47.5 mm (WxDxH) |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 2 Years |








