
ASUS ROG Strix GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X OC Edition Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GRA1190
৳155,000
In Stock0 review(s)
Key Features
N/A
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6X |
| Size | 12GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | OC mode: 2790 MHz Default mode: 2760 MHz (Boost clock) |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| BUS Type | PCI Express 4.0 |
| Memory Interface | 192-bit |
| CUDA Cores | 7680 |
| Others | AURA SYNC: ARGB |
| Interface | |
| Display Port | 3x Native DisplayPort 1.4a |
| HDMI | 2x Native HDMI 2.1 |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin |
| Recommended PSU | 750W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 336 x 150 x 63 mm |
| Others | 3.15 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 03-years Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






