ASUS ROG Rapture GT-AX11000 Pro Tri-Band WiFi Gaming Router
ASUS ROG Rapture GT-AX11000 Pro Tri-Band WiFi Gaming Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR188701505
Key Features
Data Rate2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps 5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps 5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
2.4GHz AX4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps 5G-1Hz AX
AntennaExternal antenna x 8
ButtonWPS Button, LED Button, Reset Button, Power Switch
FrequencyTri-band Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz-1 / 5 GHz-2
Tri-band Wi-Fi2.4 GHz / 5 GHz-1 / 5 GHz-2
WirelessIPv6 MU-MIMO UTF-8 SSID Guest Network Maximum Guest Network rule : 2.4 GHz x 3, 5 GHz-1 x 3, 5 GHz-2 x 3 Guest Network Connection time limit WPS Wi-Fi MAC address filter Maximum MAC filters: 64 Wireless scheduler Airtime fairness RADIUS Client Universal beamforming
IPv6 MU-MIMO UTF-8 SSID Guest Network Maximum Guest Network rule2.4 GHz x 3, 5 GHz-1 x 3, 5 GHz-2 x 3 Guest Network Connection time limit WPS Wi-Fi MAC address filter Maximum MAC filters
Network StandardIEEE 802.11ax IPv4 IPv6
Othersprocessor: 2.0GHz quad-core processor Memory: 256MB NAND flash and 1GB DDR4 RAM OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth
processor2.0GHz quad-core processor Memory
Operating System SupportASUSWRT Free OS upgrade
Power Source
Power ModeAC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output: 19 V with max. 3.42 A;19.5 V with max. 3.33 A
AC Input110V~240V(50~60Hz) DC Output