
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU942115559
৳238,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| BUS Type | PCI Express 5.0 |
| Memory Interface | 256-bit |
| CUDA Cores | 10752 |
| Interface | |
| Display Port | 3x Native DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 2x Native HDMI 2.1b |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin |
| Recommended PSU | 850W |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 357.6 x 149.3 x 76 mm 14.1 x 5.9 x 3 inch |
| Others | 3.8 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






