
ASUS PRIME GeForce RTX 5070 Ti 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU787750779
৳140,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS PRIME GeForce RTX 5070 Ti 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | OC mode: 2527 MHz Default mode: 2497 MHz (Boost clock) |
| OC mode | 2527 MHz Default mode |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | PCI Express 5.0 |
| Memory Interface | 256-bit |
| CUDA Cores | 8960 |
| Others | AI Performance 1432 TOPs |
| Interface | |
| Display Port | 3 x Native DisplayPort 2.1b |
| HDMI | 1 x Native HDMI 2.1b |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin |
| Recommended PSU | 750W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 304 x 126 x 50 mm 12 x 5 x 2 inch |
| Others | 2.5 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 03-years Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






