
ASUS GeForce GT 710 2GB GDDR5 EVO Low-profile Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU679901120
৳6,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS GeForce GT 710 2GB GDDR5 EVO Low-profile Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR5 |
| Size | 2GB |
| Resolution | Digital Max Resolution 3840 x 2160* |
| Core Clock | 954 MHz |
| Memory Clock | 5012 MHz |
| BUS Type | PCI Express 2.0 |
| Memory Interface | 64-bit |
| CUDA Cores | 192 |
| Interface | |
| HDMI | Yes x 1 (Native HDMI2.0b) |
| D-Sub | 1 x (D-Sub) |
| DVI | Yes x 1 (Native) (DVI-D) |
| HDCP | HDCP Support Yes (1.4) |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 300W |
| Display Option | |
| Multi Display | Up to 3 |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.5 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 17 x 6.9 x 3.9 cm 6.7 x 2.7 x 1.54 inches |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 2 Years Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






