
ASUS GeForce GT 1030 2GB GDDR5 low Profile Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU323796454
৳10,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS GeForce GT 1030 2GB GDDR5 low Profile Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR5 |
| Size | 2GB |
| Resolution | DVI Max Resolution : 1920x1200 |
| DVI Max Resolution | 1920x1200 |
| Core Clock | OC Mode - GPU Boost Clock : 1506 MHz , GPU Base Clock : 1266 MHz Gaming Mode (Default) - GPU Boost Clock : 1468 MHz , GPU Base Clock : 1228 MHz |
| OC Mode - GPU Boost Clock | 1506 MHz , GPU Base Clock |
| Memory Clock | 6002 MHz |
| BUS Type | PCI Express 3.0 |
| Memory Interface | 64-bit |
| CUDA Cores | 384 |
| Interface | |
| HDMI | Yes x 1 |
| DVI | Yes x 1 |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 300W |
| Display Option | |
| Multi Display | 3 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 173 x 69 x40 mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 2 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






