
ASUS Dual Radeon RX 6500 XT V2 OC Edition 4GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU807834112
৳20,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS Dual Radeon RX 6500 XT V2 OC Edition 4GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 4GB |
| Resolution | 7680×4320 |
| Core Clock | OC mode: up to 2820 MHz(Boost Clock)/ up to 2670 MHz(Game Clock) Gaming mode: up to 2820 MHz(Boost Clock)/ up to 2650 MHz(Game Clock) |
| OC mode | up to 2820 MHz(Boost Clock)/ up to 2670 MHz(Game Clock) Gaming mode |
| Memory Clock | 18 Gbps |
| BUS Type | 64 bit |
| Memory Interface | PCI-Express 4.0 |
| Stream Processors | 1024 |
| Interface | |
| Display Port | 1x DisplayPort 1.4a |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 6-pin |
| Recommended PSU | 500W |
| Display Option | |
| Multi Display | Maximum 2 Displays |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 201 x 128 x 40 mm 7.9 x 5.03 x 1.57 inch |
| Others | 2 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






