
ASUS Dual GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU932754765
৳50,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS Dual GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 8GB |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Core Clock | Engine Clock OC mode: 2527MHz Default mode: 2497MHz (Boost Clock) |
| Engine Clock OC mode | 2527MHz Default mode |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | PCI Express 5.0 |
| Memory Interface | 128-bit |
| CUDA Cores | 3840 |
| Others | AI Performance 613 TOPs |
| Interface | |
| Display Port | 3x Native DisplayPort 2.1b |
| HDMI | 1x Native HDMI 2.1b |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 8-pin |
| Recommended PSU | 550W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 228 x 123 x 50 mm 8.98 x 4.84 x 1.97 inches |
| Others | 2.5 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






