
ASUS Dual GeForce RTX 3050 6GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU361666656
৳28,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS Dual GeForce RTX 3050 6GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | OC mode : 1500 MHz (Boost Clock) Default mode : 1470 MHz (Boost Clock) |
| OC mode | 1500 MHz (Boost Clock) Default mode |
| Memory Clock | 14 Gbps |
| BUS Type | PCI Express 4.0 |
| Memory Interface | 96-bit |
| CUDA Cores | 2304 |
| Interface | |
| Display Port | 1x Native DisplayPort 1.4a |
| HDMI | 1x Native HDMI 2.1 |
| DVI | 1x Native DVI-D |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 450W |
| Display Option | |
| Multi Display | 3 |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 201 x 120 x 37 mm 7.91 x 4.72 x 1.46 inches |
| Others | 2 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






