
NZXT Kraken 360 360mm AIO Liquid CPU Cooler with LCD Display Price in Bangladesh
Product Code: CPU436697668
৳20,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT Kraken 360 360mm AIO Liquid CPU Cooler with LCD Display Fan Speed: Not specified Fan Size: Not specified Compatibility: Not specified Cooler Type: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Type | 360mm AIO Liquid Cooler |
| Fan Speed | 500-1,800 ± 180 RPM |
| Fan Airflow | 21.67 - 78.02 CFM |
| Noise | 17.9 - 30.6dBA |
| Air Pressure | 0.75 - 2.7mm-H2O |
| Connector | 4-pin PWM |
| Material | Aluminum and plastic Block: Copper Housing: Plastic |
| Aluminum and plastic Block | Copper Housing |
| Others | Power Consumption: 12V DC, 0.23A, 2.76W Connector: 60,000 hours / 6 Years |
| Power Consumption | 12V DC, 0.23A, 2.76W Connector |
| Physical Specification | |
| Dimension | BLOCK: 74.7mm H: 55.97mm RADIATOR: 121 x 394 x 27mm FAN: 120 x 120 x 26mm |
| BLOCK | 74.7mm H |
| Supported Sockets | |
| Intel | Intel Socket LGA 1700 & 1200/115X Intel Core i9 / Core i7 / Core i5 / Core i3 / Pentium / Celeron |
| AMD | AMD Socket AM5, AM4, sTRX4*, TR4* (*Threadripper bracket not included) AMD Ryzen 9 / Ryzen 7 / Ryzen 5 / Ryzen 3 / Threadripper |
| Warranty Information | |
| Warranty | 06-years |








