
NZXT Kraken 280 280mm AIO Liquid CPU Cooler with LCD Display Price in Bangladesh
Product Code: CPU505264735
৳16,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT Kraken 280 280mm AIO Liquid CPU Cooler with LCD Display Fan Speed: Not specified Fan Size: Not specified Compatibility: Not specified Cooler Type: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Type | 280mm AIO Liquid Cooler |
| Fan Speed | 500-1,500 ± 150 RPM |
| Fan Airflow | 33.22 - 99.68 CFM |
| Noise | 19.4 - 32.1dBA |
| Air Pressure | 0.91 - 2.75mm-H2O |
| Connector | 4-pin PWM |
| Material | Aluminum and plastic Block: Copper Housing: Plastic |
| Aluminum and plastic Block | Copper Housing |
| Others | Power Consumption: 12V DC, 0.28A, 3.36W Connector: 60,000 hours / 6 Years |
| Power Consumption | 12V DC, 0.28A, 3.36W Connector |
| Physical Specification | |
| Dimension | BLOCK: 74.7mm H: 55.97mm RADIATOR: 143 x 315 x 30mm FAN: 140 x 140 x 26mm |
| BLOCK | 74.7mm H |
| Supported Sockets | |
| Intel | Intel Socket: Socket LGA 1700, 1200, 115X Intel : Intel Core i9 / Core i7 / Core i5 / Core i3 / Pentium / Celeron |
| Intel Socket | Socket LGA 1700, 1200, 115X Intel |
| AMD | AMD Socket: AMD Socket AM5, AM4, sTRX4*, TR4*(*Threadripper bracket not included) AMD: AMD Ryzen 9 / Ryzen 7 / Ryzen 5 / Ryzen 3 / Threadripp |
| AMD Socket | AMD Socket AM5, AM4, sTRX4*, TR4*(*Threadripper bracket not included) AMD |
| Warranty Information | |
| Warranty | 06-years |








