
ASUS ROG Keris II Ace Wireless Gaming Mouse Price in Bangladesh
Product Code: MSE161599001
৳15,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Keris II Ace Wireless Gaming Mouse Buttons: Not specified DPI: Not specified Connection: Not specified Sensor: Not specified Features: None
Specification
| Main Features | |
| Connection Type | USB 2.0 (Type C to Type A) Bluetooth 5.1 RF 2.4GHz |
| Optical Sensor | ROG AimPoint Pro |
| Resolution | 42000 DPI |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Cable Length | 2-meter ROG Paracord |
| Others | AURA Sync: Yes Max Speed: 750IPS USB Report rate: 8000 Hz with ROG Polling Rate Booster RF 2.4G Report rate: 4000 Hz with ROG Polling Rate Booster Grip style: Palm grip, Claw grip, Fingertip grip Game Type: FPS, MOBA, MMO OS: Windows 10/Windows 11 Software: Armoury Crate |
| AURA Sync | Yes Max Speed |
| Gaming Features | |
| Mechanical Switches | ROG 100M Optical Micro Switch |
| Tracking Method | Optical |
| Acceleration | 50G |
| Physical Specifications | |
| Color | Black |
| Dimension | 121(L)x67(w)x42(H) mm |
| Weight | 54g (without dongle) |
| Battery Life | Battery Type: Lithium-ion battery |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 year |








