
Asus ROG Gladius III Wireless AimPoint Gaming Mouse Price in Bangladesh
Product Code: MSE811040034
৳12,399
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG Gladius III Wireless AimPoint Gaming Mouse Buttons: Not specified DPI: Not specified Connection: Not specified Sensor: Not specified Features: None
Specification
| Main Features | |
| Number of Keys | 6 |
| Connection Type | USB 2.0 (TypeC to TypeA) Bluetooth 5.1 RF 2.4GHz |
| Optical Sensor | ROG AimPoint |
| Resolution | 36000 DPI |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Others | AURA Sync: Yes |
| AURA Sync | Yes |
| Gaming Features | |
| Mechanical Switches | ROG 70M Mechanical Switch |
| Switch Lifecycle | 60 million |
| Tracking Method | Optical |
| Acceleration | 30g |
| Physical Specifications | |
| Color | Black |
| Dimension | 123 mm x 68 mm x 44 mm |
| Weight | 79g (without cable and dongle) |
| Battery Life | Battery Type: 370mAh Battery Life: 2.4GHz mode: Up to 119 hours BLE mode: Up to 143 hours *No lighting effect |
| Battery Type | 370mAh Battery Life |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 year |








