
Asus ROG Ally RC71L Gaming Console #RC71L-NH001W Price in Bangladesh
Product Code: GAM4050
৳89,900
In Stock0 review(s)
Key Features
N/A
Specification
| General | |
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Ally RC71L |
| Type | Gaming Console |
| Item Category | Gaming Handheld |
| Part No | RC71L-NH001W |
| Technical Info | |
| Processor Model | AMD Ryzen Z1 Extreme |
| Graphics | Radeon Navi3 |
| Processor Frequency | 5.10GHz |
| Display | |
| Screen Size | 7 Inch |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate (Hz) | 120Hz |
| Touch Screen. | Yes |
| Max. Field of View | 85 Degree |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| RAM & Storage | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | SSD |
| Network & Connectivity | |
| Input / Output | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack, 1 x ROG XG Mobile Interface and USB Type-C combo port (with USB 3.2 Gen2, support DisplayPort 1.4), 1 x UHS-II microSD card reader (supports SD, SDXC and SDHC) |
| Display Port. | No |
| HDMI | No |
| LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Details | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.2 |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-C | 1 x USB Type-C |
| Main Features | |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Win-11 Home |
| Power | |
| Power | 20V DC, 3.25A, 65W |
| Built-in Battery | Yes |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Physical Description | |
| Color | White |
| Dimensions | 280 x 111 x 21.2 - 32.4mm |
| Weight (Kg) | 608 gm |
| Warranty | |
| Warranty Details | 1 Year (Warranty must be claimed with original box & all accessories) |
| Additional Info | |
| Others | Resolution: FHD (1920 x 1080) 16:9, Refresh Rate: 120Hz, Response Time (G2G): 7ms, Glass: Gorilla Glass DXC, Gorilla Glass Victus, Touch Screen (10-point multi-touch), Viewing Angle: 85/85/85/85. Panel Tech: IPS-level. Brightness: 500nits, Contrast: 1200:1. NTSC %: 72%. SRGB %: 100%. Adobe %: 75.35%. Anti glare: glossy display. Memory: 16GB LPDDR5 on board (6400MT/s dual channel). System Storage Installed: 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD (2230). Mic: Built-in array microphone, Speakers: 2-speaker system with Smart Amplifier Technology. Battery: 40WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion. Power: Type-C, 65W AC Adapter. Control and Input: A B X Y buttons, D-pad, L & R Hall Effect analog triggers, L & R bumpers, View button, Menu button, Command Center button, Armoury Crate button, 2 x assignable grip buttons, Thumbsticks: 2 x full-size analog sticks, Haptics: HD haptics, 6-Axis IMU. |
| Feature | AMD Ryzen Z1 Extreme Processor (Zen4 architecture with 4nm process, 8-core /16-threads, 24MB total cache, up to 5.10 Ghz boost), TDP: 9-30W, AMD Radeon Graphics (AMD RDNA 3, 12 CUs, up to 2.7 GHz, up to 8.6 Teraflops). Adaptive-Sync technology: FreeSync Premium. Support Dolby Vision HDR. Audio Tech: AI noise-canceling technology. Hi-Res certification. Operating System: Win 11. Security: Built-in Fingerprint Sensor. Microsoft Pluton security processor. |








