
Lenovo Legion Go Handheld PC Gaming Console Price in Bangladesh
Product Code: GAM748752740
৳96,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo Legion Go Handheld PC Gaming Console Connectivity: Not specified Battery Life: Not specified Display: Not specified Storage: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Model | AMD Ryzen Z1 Extreme Processor CPU: “Zen4” architecture with 4nm process, 8-core / 16-threads, 24 MB total cache, up to 5.10 GHz boost GPU: AMD Radeon Graphics (AMD RDNA 3, 12 CUs, up to 2.7 GHz, up to 8.6 Teraflops) TDP: 9-30W |
| AMD Ryzen Z1 Extreme Processor CPU | “Zen4” architecture with 4nm process, 8-core / 16-threads, 24 MB total cache, up to 5.10 GHz boost GPU |
| Chipset | |
| Chipset Model | AMD SoC (System on Chip) platform |
| Display | |
| Display Features | 8.8″ QHD (2560 x 1600) IPS, 500 nits, 16:10 aspect ratio, 144Hz refresh rate, 97% DCI-P3, 10-point touchscreen, Gorilla Glass |
| 8.8″ QHD (2560 x 1600) IPS, 500 nits, 16 | 10 aspect ratio, 144Hz refresh rate, 97% DCI-P3, 10-point touchscreen, Gorilla Glass |
| Memory | |
| RAM | 16GB 7500Mhz LPDDR5X (onboard) |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC |
| Camera & Audio | |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 |
| Microphone | Dual-microphone array |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | 1x microSD card reader |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 65W USB-C (3-pin) AC adapter, supports PD 3.0, 100-240V, 50-60Hz |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | AMD Wi-Fi 6E RZ616, 802.11ax 2x2 Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | Integrated Li-Polymer |
| Battery Capacity | 49.2Wh |
| Physical Specification | |
| Color | Shadow black |
| Dimensions | 298.83 x 131 x 40.7 mm (11.76 x 5.16 x 1.60 inches) |
| Weight | Less than 854 g (1.88 lbs) |
| Body Material | PC + GF (gamepad), PC-ABS (controllers) |
| Other Features | |
| Other Features | Touchpad: Buttonless Mylar® surface touchpad (on the right controller), 28.5 x 28.5 mm (1.12 x 1.12 inches) Controls: A B X Y buttons D-pad Touchpad FPS mode switch Mouse wheel Left & right Joysticks Left & right release buttons LB button M1 / RB button M2 button Y1 & Y2 buttons M3 & Y3 buttons 4x function buttons Sensors: 6-axis Gyroscope sensor Ambient light sensor (ALS) Mouse sensor |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface touchpad (on the right controller), 28.5 x 28.5 mm (1.12 x 1.12 inches) Controls |
| Warranty | |
| Warranty Details | No Warranty |








