
Arctic Liquid Freezer III 420MM ARGB Liquid CPU Cooler White Price in Bangladesh
Product Code: CPU944281360
৳16,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Arctic Liquid Freezer III 420MM ARGB Liquid CPU Cooler White Fan Speed: Not specified Fan Size: Not specified Compatibility: Not specified Cooler Type: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Type | 420mm liquid cooler |
| Fan Speed | 200—1900 rpm |
| Fan Airflow | 69.90 cfm | 117.06 m3/h |
| Air Pressure | 2.0 mmH2O |
| Connector | 4-Pin PWM Connector |
| Material | Cold Plate: Copper, Micro Skived Fins |
| Cold Plate | Copper, Micro Skived Fins |
| Others | Thermal Paste: MX-6 (0.8g) |
| Thermal Paste | MX-6 (0.8g) |
| Physical Specification | |
| Dimension | Radiator: 458 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm Tube Diameter: Outer: 12.4 mm | Inner: 6.0 mm Tube Length: 450 mm |
| Radiator | 458 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm Tube Diameter |
| Supported Sockets | |
| Intel | 1700 |
| AMD | AM5, AM4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 years |








