
Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB All-in-One Liquid CPU Cooler Price in Bangladesh
Product Code: CPU460223407
৳14,000
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB All-in-One Liquid CPU Cooler Fan Speed: Not specified Fan Size: Not specified Compatibility: Not specified Cooler Type: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Type | All-in-one 420mm liquid cooler |
| Fan Speed | 200–1900 rpm PWM Controlled (0 rpm below 5% PWM) |
| Fan Airflow | 68.9 cfm | 117.06m3/h |
| Noise | 0.3 Sone |
| Air Pressure | 2.0 mmH2O |
| Connector | 4-Pin Connector |
| LED Number | 12 A-RGB LEDs per Fan |
| Material | Cold Plate: Copper, Micro-Skived-Fins |
| Cold Plate | Copper, Micro-Skived-Fins |
| Others | Thermal Paste: MX-5 (0.8 g) |
| Thermal Paste | MX-5 (0.8 g) |
| Physical Specification | |
| Dimension | Radiator: 458 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm Pump (w/o tubes): 98 (L) x 78 (W) x 53 (H) mm Tube Diameter: Outer: 12.4 mm | Inner: 6.0 mm Tube Length: 450 mm |
| Radiator | 458 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm Pump (w/o tubes) |
| Weight | 2019 g (Fan, Radiator, Pump, Tubes) |
| Supported Sockets | |
| Intel | Intel LGA 1700, 1200, 115X, 2011-3*, 2066* *Square ILM |
| AMD | AM5, AM4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 years |








