
Arctic Liquid Freezer II 280 A-RGB Multi-Compatible CPU Cooler Price in Bangladesh
Product Code: CPU962312283
৳9,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Arctic Liquid Freezer II 280 A-RGB Multi-Compatible CPU Cooler Fan Speed: Not specified Fan Size: Not specified Compatibility: Not specified Cooler Type: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Type | All-in-one 280mm liquid cooler |
| Fan Speed | 200—1900 rpm PWM Controlled (0 rpm below 5% PWM) |
| Fan Airflow | 68.9 cfm | 117,06 m³h |
| Noise | 0.3 Sone |
| Air Pressure | 2 mmH2O |
| Connector | 4-Pin Connector |
| LED Number | ARGB |
| Material | Cold Plate:Copper, Micro-Skived-Fins |
| Cold Plate | Copper, Micro-Skived-Fins |
| Others | Thermal Paste: MX-5 (0.8 g) |
| Thermal Paste | MX-5 (0.8 g) |
| Physical Specification | |
| Dimension | Radiator: 317 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm Pump (w/o tubes) 78 (L) x 53 (W) x 98 (H) mm Tube Diameter: Outer: 12.4 mm | Inner: 6.0 mm Tube Length: 450 mm |
| Radiator | 317 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm Pump (w/o tubes) 78 (L) x 53 (W) x 98 (H) mm Tube Diameter |
| Weight | 1600 g (Fan, Radiator, Pump, Tubes) |
| Supported Sockets | |
| Intel | 1700, 1200, 115X, 2011-3*, 2066* *Square ILM |
| AMD | AM5, AM4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 years |








