
Arctic Freezer 8i CO Intel Air CPU Cooler Price in Bangladesh
Product Code: CPU295616824
৳2,149
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Arctic Freezer 8i CO Intel Air CPU Cooler Fan Speed: Not specified Fan Size: Not specified Compatibility: Not specified Cooler Type: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Type | Air CPU Cooler |
| Fan Speed | 200–2300 rpm, PWM Controlled |
| Connector | 4-Pin Fan Plug |
| Material | Fin Material: Aluminum |
| Fin Material | Aluminum |
| Others | Heat Pipe: 2x Ø 6 mm Copper, Direct Touch Heatsink: 46x 0.4 mm Aluminium Fins Pre-Applied MX-6 Thermal Paste |
| Heat Pipe | 2x Ø 6 mm Copper, Direct Touch Heatsink |
| Physical Specification | |
| Dimension | 83 (L) x 108 (W) x 136 (H) mm |
| Weight | 415 g |
| Supported Sockets | |
| Intel | LGA1851, LGA1700 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 years |








