
Arctic Freezer 8A CO AMD Air CPU Cooler Price in Bangladesh
Product Code: CPU700847908
৳2,090
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Arctic Freezer 8A CO AMD Air CPU Cooler Fan Speed: Not specified Fan Size: Not specified Compatibility: Not specified Cooler Type: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Type | Air CPU Cooler |
| Fan Speed | 200–2300 rpm, PWM Controlled (0 rpm below 5 % PWM) |
| Connector | 4-Pin Fan Plug |
| Material | Fin Material: Aluminum |
| Fin Material | Aluminum |
| Others | Heatpipes: 2x Ø 6 mm Copper, Direct Touch Fin Stack: 46x 0.4 mm Aluminium Fins Bearing: Dual Ball Bearing Pre-Applied MX-6 Thermal Paste |
| Heatpipes | 2x Ø 6 mm Copper, Direct Touch Fin Stack |
| Physical Specification | |
| Dimension | 83 (L) x 108 (W) x 136 (H) mm |
| Weight | 415 g |
| Supported Sockets | |
| AMD | AM5 | AM4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 years |








