
Arctic Freezer 7 X Multi-Compatible Air CPU Cooler Price in Bangladesh
Product Code: CPU413709437
৳2,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Arctic Freezer 7 X Multi-Compatible Air CPU Cooler Fan Speed: Not specified Fan Size: Not specified Compatibility: Not specified Cooler Type: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Type | Air Cooler |
| Fan Speed | 300—2000 rpm |
| Noise | 0.3 Sone |
| Connector | 4-Pin Connector |
| Material | Fin Material: Aluminum |
| Fin Material | Aluminum |
| Others | Thermal Paste: MX-4 pre-applied |
| Thermal Paste | MX-4 pre-applied |
| Physical Specification | |
| Dimension | 74.3 mm x 110.5 mm x 132.5 mm (LxWxH) |
| Weight | 425g |
| Supported Sockets | |
| Intel | 1700 (since Rev. 3), 1200, 1156, 1155, 1151, 1150 |
| AMD | AM5, AM4, AM3(+), FM1, FM2(+) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 years |








