
A4tech Bloody R72 Ultra Duo Dual Mode Wireless Gaming Mouse Price in Bangladesh
Product Code: MSE949292444
৳5,050
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: A4tech Bloody R72 Ultra Duo Dual Mode Wireless Gaming Mouse Buttons: Not specified DPI: Not specified Connection: Not specified Sensor: Not specified Features: None
Specification
| Main Features | |
| Connection Type | Dual Mode : 2.4GHz / USB Connection |
| Dual Mode | 2.4GHz / USB Connection |
| Optical Sensor | Alpha 20K Engine |
| Resolution | 50 - 20000 DPI |
| Polling Rate | 1000Hz Full Speed |
| Cable Length | Type-C Soft Braided Cable: 180 cm |
| Type-C Soft Braided Cable | 180 cm |
| Others | 1ms Wireless Transmission |
| Gaming Features | |
| Button | 7 |
| Switch Lifecycle | Over 30 Million Clicks (Left / Right Button) Wheel: Over 800,000 Scrolls |
| Over 30 Million Clicks (Left / Right Button) Wheel | Over 800,000 Scrolls |
| Tracking Method | Tracking Speed: 350 IPS |
| Tracking Speed | 350 IPS |
| Acceleration | 40 G |
| Physical Specifications | |
| Dimension | 125 x 63 x 41mm |
| Weight | 72g |
| Battery Life | 300 mAh Lithium Battery (up to 75H Battery Life) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 01-year warranty |








