
Pantum P3010DW Single Function Mono Laser Printer (30 PPM) Price in Bangladesh
Product Code: PRT718688210
৳15,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum P3010DW Single Function Mono Laser Printer (30 PPM) Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Mono Laser |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Mono laser |
| Print Speed | 30ppm (A4) / 32ppm (Letter) |
| Print Resolution | 1200x1200 dpi (Max.) |
| First Print Out Time | Less than 8.2 seconds |
| Duty Cycle up to (Yield) | 60000 pages |
| Duplex | Automatic |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, JIS B5, IS0 B5, A6, Letter, Legal, Executive, Folio, Oficio, Statement, Japanese Postcard, ZL, Big 16K, Big 32K, 16K, 32K, B6, Yougata4, Postcard, Younaga3, Nagagata3, Yougata2 |
| Paper Type | Plain, Thick, Thin, Transparency, Cardstock, Label |
| Paper Weight | Input tray:60-105g/sqm Multipurpose tray:60-200g/sqm |
| Input Capacity | 250pages |
| Output Capacity | 150 pages |
| Technical Specs | |
| Processor | 350 MHz |
| Memory | 128 MB |
| Display | 2 line LCD |
| Connectivity | USB, LAN, WiFi |
| Power Consumption | AC100-127V(+-10%), 50Hz/60Hz(+-2Hz), 9A, AC220-240V(-15%,+10%), 50Hz/60Hz(+-2Hz), 4.5A, 525W (Print), 50W (Standby) |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 354 x 232 x 334mm |
| Weight | 6.8Kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | TL-410/ TL-411 (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Windows 7, 8, 8.1, 10, Vista, XP, Server 2003, 2008, 2012, Mac OS 10.7-10.13, Linux: Ubuntu 12.04/14.04/16.04/18.04, iOS 7.0 and above, Android 4.4 and above |
| Windows 7, 8, 8.1, 10, Vista, XP, Server 2003, 2008, 2012, Mac OS 10.7-10.13, Linux | Ubuntu 12.04/14.04/16.04/18.04, iOS 7.0 and above, Android 4.4 and above |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







