
Pantum P2500 Single Function Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT411050802
৳10,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum P2500 Single Function Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 22 ppm (A4) / 23 ppm (Letter) |
| Print Resolution | 1200 x 1200dpi |
| First Print Out Time | Less than 7.8s |
| Duplex | Manual |
| Copy | |
| Copy Color | Black & White |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, A6, JIS B5, ISO B5, B6, Letter, Legal (8.5 x 13.0 Inch), Executive, Statement, Monarch envelope, DL envelope, C5 envelope, C6 envelope, NO.10 envelope, Japanese postcard, Folio, Oficio, Big 16k, 32k, 16k, Big 32k, ZL,Yougata4, Postcard, Younaga3, Nagagata3, Yougata2 |
| Paper Type | Plain, Thick, Transparency, Cardstock, Label, Envelope, Thin |
| Paper Weight | 60~163g/m² |
| Input Capacity | 150 pages |
| Output Capacity | 100 pages |
| Technical Specs | |
| Connectivity | Speed USB 2.0 |
| Power Consumption | AC100-127V (+-10%), 50Hz/60Hz, 6A, AC220-240V (-15%,+10%), 50Hz/60Hz, 3A, 370W (Printing), 38W (Ready) |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | 337 x 220 x 178 mm |
| Weight | 4.75kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Toner model: Pantum PC211EV Refill Model: Pantum PC-211RB (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Toner model | Pantum PC211EV Refill Model |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







