
Pantum M7100DW Multifunction Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT209560106
৳26,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum M7100DW Multifunction Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Printer Type | Laser Printer |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 33ppm(A4), 35ppm(Letter) |
| Print Resolution | 1200 x 1200dpi |
| Duty Cycle up to (Yield) | 60000 pages |
| Duplex | Automatic |
| Copy | |
| Copy Speed | 33cpm(A4), 35cpm(Letter) |
| Copy Resolution | 1200 x 1200dpi |
| Scan | |
| Scan Type | Flatbed & ADF |
| Scan Resolution | 1200 x 1200dpi |
| Maximum Scan Size | Flatbed:216×297mm ;ADF:216 x 356 mm |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, JIS B5, IS0 B5 , A6, Letter, Legal,Executive, Folio, Oficio, Statement, Japanese Postcard, ZL, Big 16K, Big 32K, 16K, 32K, B6, Yougata4, Postcard, Younaga3, Nagagata3, Yougata2 |
| Paper Type | Plain, Thick, Thin, Transparency, Cardstock, Label |
| Paper Weight | Standard tray:60-105g/㎡ ;Multipurpose tray:60-200g/㎡ |
| Input Capacity | 250 pages |
| Output Capacity | 150 pages(A4/70g) |
| Technical Specs | |
| Processor | 525MHz |
| Memory | 256MB |
| Connectivity | Hi-speed USB 2.0 ;10/100Base-Tx Ethernet ;WiFi 802.11b/g/n |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 415 x 365 x 350mm |
| Weight | 11.29kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Pantum TL-410 Toner 1500 Pages, Pantum TL-410H Toner 3000 Pages, Pantum TL-410X Toner 6000 Pages, Pantum DL-410 Drum Unit 12000 Pages. |
| Software | Airprint/Mopria/Pantum APP support |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







