
Pantum M6700DW Mono Laser Multifunction Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT617373382
৳19,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum M6700DW Mono Laser Multifunction Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Printer Type | Mono Laser Multifunction |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Electrophotographic monochrome laser |
| Print Speed | 30 ppm (A4)/32 ppm (Letter) |
| Print Resolution | Max 1200x1200 dpi |
| First Print Out Time | Less than 7.8s |
| Duty Cycle up to (Yield) | 60,000 pages |
| Duplex | Automatic |
| Copy | |
| Copy Speed | 30cpm(A4) 32cpm(Letter) First Copy Out Time less than 10 s |
| Copy Resolution | Max 600×600 dpi |
| Copy Color | Yes |
| Scan | |
| Scan Type | Flatbed -Color Scan |
| Scan Resolution | Max 1200×1200dpi |
| Maximum Scan Size | 216×297mm |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, JIS B5, IS0 B5, A6, Letter, Legal, Executive, Folio, Oficio, Statement, Japanese Postcard, ZL, Big 16K, Big 32K, 16K, 32K, B6, Yougata4, Postcard, Younaga3, Nagagata3, Yougata2 |
| Paper Type | Plain, Thick, Thin, Transparency, Cardstock, Label |
| Paper Weight | Standard tray:60-105g/㎡; Multipurpose tray:60-200g/㎡ |
| Input Capacity | 250 pages |
| Output Capacity | 150 pages(A4/70g) |
| Technical Specs | |
| Processor | 525 MHz |
| Memory | 128 MB |
| Display | LCD Control Panel |
| Connectivity | LAN- IEEE 802.3 10/100Base-Tx Wi-Fi- IEEE 802.11b/g/n USB- Hi-Speed USB 2.0 |
| Power Consumption | 110V Model:AC100-127V(±10%),50/60Hz(±2Hz),9A ;220V Model:AC220- 40V(-15%,+10%),50/60Hz(±2Hz),4.5A printing: 550W ;ready: less than50W ;sleep: less than 2W |
| 110V Model:AC100-127V(±10%),50/60Hz(±2Hz),9A ;220V Model:AC220- 40V(-15%,+10%),50/60Hz(±2Hz),4.5A printing | 550W ;ready |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 415 x 365 x 310mm |
| Weight | 10.26kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | TL 411H (3000 page)/TL 411X (6000 page) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Microsoft Windows Server2003 / Server2008 / Server2012 /XP/Vista/Win7/Win8/Win8.1/Win10/Win11(32/64 Bit); Mac OS 10.7-12; Linux: Ubuntu 12.04/14.04/16.04/18.04/20.04(32/64 Bit) |
| Special Features | |
| Others | Wi-Fi direct connection, NFC touch connection Noise Level printing:52dB(A) ;copy:54dB(A) ;scan:52dB(A) ;standby:30dB(A) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |






