
Pantum M6550NW Mono Lase Multifunction Printer with WiFi & ADF Price in Bangladesh
Product Code: PRT681687463
৳17,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum M6550NW Mono Lase Multifunction Printer with WiFi & ADF Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Printer Type | Laser Printer |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 22ppm |
| Print Resolution | 1200 x 1200dpi |
| Duty Cycle up to (Yield) | 20000 Pages |
| Duplex | Manual |
| Copy | |
| Copy Speed | 22cpm (A4) / 23cpm (Letter) |
| Copy Resolution | 1200 x 1200dpi |
| Copy Color | Black |
| Scan | |
| Scan Type | ID copy, Receipt copy, N-up copy,Clone copy |
| Scan Resolution | 1200 x 1200dpi |
| Maximum Scan Size | Legal, A4 |
| Duplex Scan | Manual |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, A6, JIS B5, ISO B5, B6, Letter, Legal (8.5 x 14.0 Inch), Executive, Statement, Monarch envelope, DL envelope, C5 envelope, C6 envelope, NO.10 envelope, Japanese Postcard, Folio, O-cio, Big 16k, 32k, 16k, Big 32k, ZL, Yougata4, Postcard, Younaga3, Nagagata3, Yougata2 |
| Paper Type | Plain, Thick, Transparency, Cardstock, Label, Envelope, Thin |
| Paper Weight | 60~163g/m² |
| Input Capacity | 150 pages |
| Output Capacity | 100 pages |
| Technical Specs | |
| Processor | 600 MHz |
| Memory | 128 MB |
| Connectivity | Hi-speed USB 2.0 ;10/100Base-Tx Ethernet ;WiFi 802.11b/g/n |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | 417x305x301mm(16.4''×12.0''×11.8'') |
| Weight | 8.5Kg (18.7lb) |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Pantum PC211EV Refillable Toner (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







