
Pantum CP2100DW Color Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT799790198
৳44,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum CP2100DW Color Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Color Laser Printer |
| Output Color | Black & White, Color |
| Technology | Color Laser Print |
| Print Speed | Print speed(A4/LTR): 20ppm(A4) ; 21ppm(LTR) Duplex print speed: 6ppm(A4)/6ppm(LTR) |
| Print speed(A4/LTR) | 20ppm(A4) ; 21ppm(LTR) Duplex print speed |
| Print Resolution | Optical: 600*600dpi; Maximum: 1200*600dpi |
| Optical | 600*600dpi; Maximum |
| First Print Out Time | Mono: 10s; Color: 12s |
| Mono | 10s; Color |
| Duty Cycle up to (Yield) | 30000 Pages |
| Duplex | Yes |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4、 Letter、 Legal、 Folio、 Oficio、 JIS B5、 ISO B5、 Executive、 Statement、 A5、big 16K(210mm×285mm)、16K(185mm×260mm)、big 32K(203mm×140mm)、32K(184mm×130mm)、 A6、 No.10 Env、 Monarch Env、 DL Env、 C5 Env、 C6 Env、 Yougata4、 Younaga3、 Nagagata3、 Yougata2、 ZL Env、 Postcard、B6、 Japanese Postcard Customize:96x148mm~216x356mm |
| Paper Type | Thin paper: 60~70g (excluding 70g); Plain paper 1: 70~90g (excluding 90g); Plain paper 2: 90g-105g (including 90g, including 105g); Thick paper: 105~130g (excluding 105g and 130g); Thick paper 2: 130g-176g (including 130g and 176g); Thick paper 3: 176g-200g (including 200g); Envelopes/Cards/Labels/Transparency |
| Thin paper | 60~70g (excluding 70g); Plain paper 1 |
| Paper Weight | Standard:60g~105g/㎡ Multipurpose:60g~200g/㎡ Duplex printing:70g~105g/㎡ |
| Input Capacity | 250 pages |
| Output Capacity | 100 pages |
| Technical Specs | |
| Processor | 500MHz |
| Memory | DDR3L 512MB |
| Display | 2-line LCD |
| Connectivity | USB+NET+WIFI |
| Power Consumption | Power: 110V Model:AC100-127V(±10%),50/60Hz(±3Hz),8A 220V Model:AC220-240V(±10%),50/60Hz(±3Hz),4A Power Consumption: Print Average:≤380W Standby:<5W Dormant:<2W Off:<0.5W |
| Power | 110V Model:AC100-127V(±10%),50/60Hz(±3Hz),8A 220V Model:AC220-240V(±10%),50/60Hz(±3Hz),4A Power Consumption |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 401 x 400 x 225mm |
| Weight | 16.3kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Starter Cartridge: CTL-*2100K:1500pages CTL-*2100C/CTL-*2100M/CTL-*2100Y:1000pages CWT-2100:15000pages Cartridge Model and Yield: CTL-*2100K:1500pages ( lock ) CTL-*2100HK:3000pages( lock ) CTL-*2100C/CTL-*2100M/CTL-*2100Y:1000pages(LOCK) CTL-*2100HC/CTL-*2100HM/CTL-*2100HY:2500pages(LOCK) CWT-2100:15000pages Harmony:1.0-3.0 |
| Starter Cartridge | CTL-*2100K:1500pages CTL-*2100C/CTL-*2100M/CTL-*2100Y:1000pages CWT-2100:15000pages Cartridge Model and Yield |
| Software | Windows:Windows XP(x86)、Windows 7(x86/x64)、Windows 8.1(x86/x64)、Windows 10(x86/x64)、Windows 11(x64)、Server 2008、Server 2008 R2、Server 2012、Server 2012 R2、Server 2016、Server2019 Mac:Mac10.8、10.9~10.15、Mac OS 11、Mac OS 12 Linux:Ubuntu16.04(x86/x64)、Ubuntu18.04(x64)、Ubuntu20.04(x64)、Debian 10.0、Centos 7(32/64 Bit)、Astra Linux Special Edition V1.6、Redhat 8.0.0、Centos 8.2(64 Bit) Google Chrome:109.0.5414.125-110.0.5481.181 iOS:11.0-16.3 Android:6.0-13.0 |
| Special Features | |
| Others | Noise Level: Print≤54dB (Normal) ;Print≤50dB (Mute printing) |
| Noise Level | Print≤54dB (Normal) ;Print≤50dB (Mute printing) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







