
Pantum CP1100DW Color Laser Printer (18 ppm) Price in Bangladesh
Product Code: PRT515003036
৳39,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum CP1100DW Color Laser Printer (18 ppm) Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Color Laser Printer |
| Output Color | Black & White, Color |
| Technology | Color Laser Print |
| Print Speed | Print speed(A4/LTR): 18ppm(A4) ; 19ppm(LTR) Duplex print speed: 6ppm(A4)/6ppm(LTR) |
| Print speed(A4/LTR) | 18ppm(A4) ; 19ppm(LTR) Duplex print speed |
| Print Resolution | Optical: 600*600dpi; Maximum: 1200*600dpi |
| Optical | 600*600dpi; Maximum |
| First Print Out Time | Mono: 10s; Color: 11s |
| Mono | 10s; Color |
| Duty Cycle up to (Yield) | 30000 Pages |
| Duplex | Yes |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, Letter, Legal, Folio, Oficio, JIS B5, ISO B5, Executive, Statement, A5,Big16K,16K, Big32K, 32K, A6, No.10 Env, Monarch Env, DL Env, C5 Env, C6 Env, Yougata4, Younaga3, Nagagata3, Yougata2, ZL , Postcard, B6, Japanese Postcard Custom: minimum 96x148mm~ maximum 216x356mm |
| A4, Letter, Legal, Folio, Oficio, JIS B5, ISO B5, Executive, Statement, A5,Big16K,16K, Big32K, 32K, A6, No.10 Env, Monar | minimum 96x148mm~ maximum 216x356mm |
| Paper Type | Plain:70~105g/m² Thin:60~70g/m² (Not including 70g/m²) Thick:105~200g/m² (Not including 105g/m²) Transparency/Cardstock/Label/Envelope |
| Plain | 70~105g/m² Thin |
| Paper Weight | Standard tray:60-105g/㎡ Multipurpose tray: 60-200g/㎡ |
| Standard tray | 60-105g/㎡ Multipurpose tray |
| Input Capacity | 250 pages |
| Output Capacity | 150 pages |
| Technical Specs | |
| Processor | 1GHz |
| Memory | 1GB |
| Display | LED |
| Connectivity | USB+NET+WIFI |
| Power Consumption | AC 110-127V(±10%), 50/60Hz(±3Hz), 7A; AC 220-240V(±10%), 50Hz(±3Hz), 3.5A Print Average:330W ; Standby: 12W ; Dormant:0.95W; Off:0.15W |
| AC 110-127V(±10%), 50/60Hz(±3Hz), 7A; AC 220-240V(±10%), 50Hz(±3Hz), 3.5A Print Average:330W ; Standby | 12W ; Dormant:0.95W; Off:0.15W |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 401 x 411 x 241mm |
| Weight | 16.3kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | CTL-1100K/CTL-1100C/CTL-1100M/CTL-1100Y: 1000 Pages(Black)/700 Pages(Color) CTL-1100HK/CTL-1100HC/CTL-1100HM/CTL-1100HY: 2000 Pages(Black)/1500 Pages(Color) CTL-1100XK/CTL-1100XC/CTL-1100XM/CTL-1100XY: 3000 Pages(Black)/2300 Pages(Color) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| CTL-1100K/CTL-1100C/CTL-1100M/CTL-1100Y | 1000 Pages(Black)/700 Pages(Color) CTL-1100HK/CTL-1100HC/CTL-1100HM/CTL-1100HY |
| Special Features | |
| Others | Noise Level: Print≤52dB (Normal) ;Print≤47dB (Mute printing) |
| Noise Level | Print≤52dB (Normal) ;Print≤47dB (Mute printing) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







