
Pantum BP5130DN Single Function Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT917168908
৳24,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum BP5130DN Single Function Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Mono Laser |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Mono Laser |
| Print Speed | 40ppm (A4), 42ppm (Letter) |
| Print Resolution | 1200x1200dpi (Max) |
| First Print Out Time | Less than 6.9 seconds |
| Duty Cycle up to (Yield) | 100,000 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, JIS B5, IS0 B5, A6, Letter, Legal,Executive,Folio,Oficio,Statement, Japanese Postcard, Monarch Env, DL Env, C5 Env, C6 Env, No.10 Env, ZL, Big 16K, Big 32K, 16K, 32K, B6, Yougata4, Postcard, Younaga3, Nagagata3, Yougata2 |
| Paper Type | Paper (plain, thick, thin, recycled), Transparency, Cardstock, Label, Envelope |
| Paper Weight | Input tray: 60-120g/m2, Multipurpose tray: 60-200g/m2, Optional tray: 60-120g/m2 |
| Input tray | 60-120g/m2, Multipurpose tray |
| Input Capacity | 250 Pages |
| Output Capacity | 150 pages |
| ADF | No |
| Technical Specs | |
| Processor | 1.2 GHz |
| Memory | 512 MB |
| Connectivity | LAN- IEEE 802.3 10/100/1000Base-Tx USB- High-speed USB2.0 |
| Power Consumption | 110V: AC100 - 127V, 50/60Hz, 14A, 220V: AC220 - 240V, 50/ 60Hz, 7A, Print average <=650W Ready, <=50W Sleep, <=1W |
| 110V | AC100 - 127V, 50/60Hz, 14A, 220V |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 364 x 344 x 257mm |
| Weight | 9.3 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | TL-5130T Toner (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Microsoft Windows: Server2008/ Server2012/ Server2016/ XP/ Vista/ Win7/ Win8/ Win8.1/ Win10/ Win11 (32/64 Bit), Mac OS: 10.8/ 10.9/ 10.10/ 10.11/ 10.12/ 10.13/ 10.14/ 10.15/ 11/ 12, Linux: Ubuntu 14.04/ 16.04/ 18.04/ 20.04/ Debian 10.0/ Centos 7 (32/64 Bit), Astra Linux Special Edition V1.6/ Redhat 8.0.0/ Centos 8.2 (64 Bit) |
| Microsoft Windows | Server2008/ Server2012/ Server2016/ XP/ Vista/ Win7/ Win8/ Win8.1/ Win10/ Win11 (32/64 Bit), Mac OS |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







