
Pantum BP5100DN Single Function Mono Laser Printer With Duplex & Network (40 PPM) Price in Bangladesh
Product Code: PRT457861448
৳23,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum BP5100DN Single Function Mono Laser Printer With Duplex & Network (40 PPM) Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Mono Laser |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Mono Laser |
| Print Speed | 40ppm (A4), 42ppm (Letter) |
| Print Resolution | 1200x1200dpi (Max) |
| First Print Out Time | Less than 6.9 seconds |
| Duty Cycle up to (Yield) | 100,000 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, JIS B5, IS0 B5, A6, Letter, Legal, Executive, Folio, Oficio, Statement, Japanese Postcard, Monarch Env, DL Env, C5 Env, C6 Env, No.10 Env, ZL, Big 16K, Big 32K, 16K, 32K, B6, Yougata4, Postcard, Younaga3, Nagagata3, Yougata2 |
| Paper Type | Paper (plain, thick, thin, recycled), Transparency, Cardstock, Label, Envelope |
| Paper Weight | Input tray: 60-105g/㎡ Multipurpose tray: 60-200g/㎡ Optional tray: 60-120g/㎡ |
| Input tray | 60-105g/㎡ Multipurpose tray |
| Input Capacity | 250 Pages |
| Output Capacity | 150 pages |
| ADF | No |
| Technical Specs | |
| Processor | 1.2 GHz |
| Memory | 512 MB |
| Display | 2 Line LCD |
| Connectivity | LAN- IEEE 802.3 10/100/1000Base-Tx USB- High-speed USB2.0 |
| Power Consumption | 110V: AC100-127V, 50/60Hz, 14A 220V: AC220-240V, 50/60Hz, 7A Print average ≤650W Ready ≤50W Sleep ≤1W |
| 110V | AC100-127V, 50/60Hz, 14A 220V |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 364 x 344 x 257mm |
| Weight | 9.3 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | TL-5120 (3000 Pages). TL-5120H (6000 Pages) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Microsoft Windows: Server2008 / Server2012 / Server2016 /XP/Vista/Win7 /Win8/Win8.1/Win10/Win11 32/64 Bit; Mac OS: 10.8/10.9/ 10.10/ 10.11/ 10.12/10.13/ 10.14/ 10.15/ 11/12; Linux; Ubuntu 14.04/ 16.04/ 18.04/ 20.04 /Debian 10.0/Centos 7 32/64 Bit; Astra Linux Special Edition V1.6/Redhat 8.0.0/ Centos 8.2(64 Bit) |
| Microsoft Windows | Server2008 / Server2012 / Server2016 /XP/Vista/Win7 /Win8/Win8.1/Win10/Win11 32/64 Bit; Mac OS |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







