
Pantum BM2310AW Multifunction Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT212991708
৳22,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Pantum BM2310AW Multifunction Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Copy, Scan |
| Printer Type | Mono Laser Multifunction Printer |
| Output Color | Black & White |
| Print Speed | 22ppm (A4) 23ppm (Letter) |
| First Print Out Time | <7.8s |
| Duty Cycle up to (Yield) | Recommended monthly volume: 250~2,000pages Max. monthly volume: 20,000 pages |
| Recommended monthly volume | 250~2,000pages Max. monthly volume |
| Duplex | Manual |
| Copy | |
| Copy Speed | 22cpm(A4) 23cpm(Letter) First copy out time: FB:≤ 10s ADF:≤ 12s |
| 22cpm(A4) 23cpm(Letter) First copy out time | FB:≤ 10s ADF:≤ 12s |
| Scan | |
| Scan Type | FB+ADF Scan Speed: ADF 22PPM ADF capacity: 50 pages (80g/m2) |
| FB+ADF Scan Speed | ADF 22PPM ADF capacity |
| Scan Resolution | Scan format: Windows/MAC: Pull scan: PDF、TIFF、JPG、BMP、PNG、OFD Push scan: PDF、TIFF、JPG、OFD Linux: Pull scan: PDF、TIFF、JPG、BMP、PNG Scan Destinations: Scan to PC、email、FTP、SMB、ios/Android |
| Scan format | Windows/MAC: Pull scan |
| Maximum Scan Size | FB: Max. 216×297mm ADF: Max. 216 x 356 mm |
| FB | Max. 216×297mm ADF |
| Duplex Scan | Manual |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, A6, JIS B5, ISO B5, B6, Letter, Legal, Executive, Statement, Monarch envelope, DL envelope, C5 envelope, C6 envelope, NO.10 envelope, Japanese Postcard, Folio, Oficio, Big 16k, 32k, 16k, Big 32k, ZL, Yougata4, Postcard, Younaga3, Nagagata3, Yougata2 |
| Paper Type | Plain paper, thick paper, transparency, cardstock, labels, envelopes, thin paper |
| Paper Weight | 60~163g/m² |
| Input Capacity | 150 pages |
| Output Capacity | 100 pages |
| Technical Specs | |
| Processor | 800MHz |
| Memory | 256M |
| Display | 2 Line LCD |
| Connectivity | USB 2.0,2.4G/5G Dual-band Wi-Fi, Bluetooth |
| Power Consumption | printing:≤370W ready:<45W sleep:<2.5W |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Starter cartridge: TL-2310E 700 pages Standard cartridge: TL-2310H 1,600 pages |
| Starter cartridge | TL-2310E 700 pages Standard cartridge |
| Software | Windows: Server 2012/2016/2019/XP/Win7/Win8.1/Win10/Win11(32/64 bit) Mac OS 10.10/10.11/10.12/10.13/10.15/11.6/12.0/12.1/12.2/12.3/12.4/12.5/12.6/13.0/13.1/13.2 Linux: Ubuntu 16.04/18.04/20.04/22.04 iOS: iOS 11.0~16.0 Android: Android 6.0~12.0 |
| Windows | Server 2012/2016/2019/XP/Win7/Win8.1/Win10/Win11(32/64 bit) Mac OS 10.10/10.11/10.12/10.13/10.15/11.6/12.0/12.1/12.2/12.3/12.4/12.5/12.6/13.0/13.1/13.2 Linux |
| Special Features | |
| Others | Watermark printing, N-up printing, Poster printing, Booklet printing Operating Environment: Recommended temperature: 10-32℃ Humidity range: 20% - 80% Altitude: ≤2000meters Noise Level: standby:≤30dBA print:≤52dBA scan:≤54dBA copy:≤54dBA |
| Watermark printing, N-up printing, Poster printing, Booklet printing Operating Environment | Recommended temperature |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







