
MSI MPG Z890 CARBON WIFI LGA 1851 ATX Motherboard Price in Bangladesh
Product Code: MB820323391
৳77,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI MPG Z890 CARBON WIFI LGA 1851 ATX Motherboard Chipset: Not specified CPU Socket: Not specified RAM: Not specified LAN: Not specified M.2 Slots: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Supported CPU | Supports Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) |
| Chipset | INTEL Z890 |
| Form Factor | ATX (243.84mmx304.8mm) |
| Audio | Realtek® ALC1220P Codec 7.1-Channel USB High Definition Audio Supports S/PDIF output |
| Expansion Slots | |
| PCI | 3x PCI-E x16 slot PCI_E1 Gen PCIe 5.0 supports up to x16 (From CPU) PCI_E2 Gen PCIe 5.0 supports up to x8 (From CPU) PCI_E3 Gen PCIe 4.0 supports up to x4 (From Chipset) • PCI_E1 supports BIOS adjustment to x8+x4+x4* • PCI_E2 supports BIOS adjustment to x4+x4* |
| M.2 Socket | 5x M.2 |
| Memory | |
| Type | DDR5 |
| Slots | 4 |
| Supported Memory | Support 9200 - 6400 (OC) MT/s / 6400 - 4800 (JEDEC) MT/s Max. overclocking frequency: • 1DPC 1R Max speed up to 9200+ MT/s • 1DPC 2R Max speed up to 7200+ MT/s • 2DPC 1R Max speed up to 4800+ MT/s • 2DPC 2R Max speed up to 4800+ MT/s |
| Support 9200 - 6400 (OC) MT/s / 6400 - 4800 (JEDEC) MT/s Max. overclocking frequency | • 1DPC 1R Max speed up to 9200+ MT/s • 1DPC 2R Max speed up to 7200+ MT/s • 2DPC 1R Max speed up to 4800+ MT/s • 2DPC 2R Max speed up to 4800+ MT/s |
| Maximum Memory | 256GB |
| Graphics | |
| Graphics | 1x HDMI™ Support HDMITM 2.1 with FRL port, maximum resolution of 8K 60Hz* 2x Type-C DisplayPort ThundeboltTM 4 ports, supporting DisplayPort 1.4 with HBR3 over USB Type-C, with a maximum resolution of 8K@60Hz* |
| Connector & Ports | |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Display Port (s) | 2x Type-C DisplayPort ThundeboltTM 4 ports, supporting DisplayPort 1.4 |
| USB (s) | 4x USB 2.0 (Front) 4x USB 5Gbps Type A (Front) 10x USB 10Gbps Type A (Rear) 1x USB 10Gbps Type C (Rear) 1x USB 20Gbps Type C (Front) *USB 20Gbps Type-C (Front) support USB PD 27W fast charging for JUSBC1 |
| LAN Port (s) | 1x Intel® Killer™ E5000B 5G LAN 1x Intel® I226V 2.5G LAN |
| Wireless Communication module | Intel® Killer™ BE1750x Wi-Fi 7 The Wireless module is pre-installed in the M.2 (Key-E) slot Supports MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz/ 5GHz/ 6GHz* (320MHz) up to 5.8Gbps Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax/ be Supports Bluetooth® 5.4**, MLO, 4KQAM |
| Supported Storage | 5x M.2 M.2_1 Source (From CPU) supports up to PCIe 5.0 x4 , supports 2280/2260 devices M.2_2 Source (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260 devices M.2_3 Source (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260 devices M.2_4 Source (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 22110/2280/2260 devices M.2_5 Source (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 / SATA mode, supports 2280/2260 devices 4x SATA 6G |
| RAID | •Supports RAID 0, RAID 1, RAID 5 and Raid 10 for SATA storage devices •Supports RAID 0, RAID 1, RAID 5 and Raid 10 for M.2 NVMe storage devices |
| Audio | 1x Front Audio (JAUD) |
| Internal I/O Ports | 1x Power Connector(ATX_PWR) 2x Power Connector(CPU_PWR) 1x Power Connector(PCIE_PWR 8pin) 1x Front Type-C Quick Charge Connector(PD_PWR1) 1x CPU Fan 1x Combo Fan (Pump_Sys Fan) 5x System Fan 1x EZ Conn-header (JAF_2) 2x Front Panel (JFP) 1x Chassis Intrusion (JCI) 1x Water Flow connector 1x Front Audio (JAUD) 1x Thermal Sensor connectors(T_SEN) 3x Addressable V2 RGB LED connector (JARGB_V2) 1x RGB LED connector(JRGB) 1x TPM pin header(Support TPM 2.0) 4x USB 2.0 ports 4x USB 5Gbps Type A ports 1x USB 20Gbps Type C ports |
| TPM (Trusted Platform Module ) | 1x TPM pin header(Support TPM 2.0) |
| Others | |
| Special Features | LED FEATURE: 4x EZ Debug LED 1x EZ Digit Debug LED |
| LED FEATURE | 4x EZ Debug LED 1x EZ Digit Debug LED |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Year Warranty |








