
GREE GS-18XLM 32/0 1.5 TON AC (NON-INVERTER) Price in Bangladesh
Product Code: GRE173526733
৳59,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Enter Key Features
Specification
| Basic Information | |
| AC Type | Lomo-Split |
| Technology | Non-Inverter |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Coverage | 120-180 sqft |
| Capacity of Cooling (BTU) | 18,000 BTU |
| Noise Level | Indoor: 40dB Outdoor: 54dB |
| Compressor Type | Rotary |
| Condenser Type | Golden Fin Condenser |
| Refrigerant Type | R32A |
| Others | Efficient cold plasma to make breathing cleaner. Fully closed air guide louver & top-mounted filter. Auto clean. Comfortable airflow and wide air supply. Quiet design. Ai intelligent control Easy disassembly and installation. COMFORTABLE AND USER-FRIENDLY Higher Cooling Capacity; More Energy-Saving Larger Air Volume. 3D Airflow Comfort Everywhere in the Room 7 Fan Speeds Suit Various Needs Ultra-quiet I-Feel CLEAN AND HEALTHY DEEP CLEANING IDU Self-Cleaning Efficient self-cleaning in 4 steps, healthier with pure air ODU Self-Cleaning. Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting SAFE AND RELIABLE Comprehensive Anti-Corrosion Protection For Long Service Life Intelligent Auto Restart Ultra-Wide Voltage Operation Safe and Reliable INTELLIGENT MAINTENANCE Easy Installation and Maintenance. Upgraded After-sales Service. Innovative Intelligent Maintenance Higher maintenance efficiency Lower maintenance cost Safety guarantee Easy operation |
| Power | |
| Power Type | 1Ph,220-230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1500 Watts |
| Physical Specification | |
| Dimensions | Indoor: 1013 × 307 × 221mm Outdoor: 889 ×596× 378mm |
| Weight | Indoor: 13.5 /16.5 kg Outdoor: 42/45 kg |
| Color | White |








