
GREE GS-18XCM 32/0 1.5 TON AC Price in Bangladesh
Product Code: GRE157231710
৳70,000
In Stock0 review(s)
Key Features
N/A
Specification
| Basic Information | |
| AC Type | Lomo-Split |
| Technology | Non-Inverter |
| Capacity | 2 Ton |
| Coverage | 180-240 sqft |
| Capacity of Cooling (BTU) | 24,000 BTU |
| Noise Level | Indoor: 40dB Outdoor: 58dB |
| Compressor Type | Rotary |
| Condenser Type | Golden Fin Condenser |
| Refrigerant Type | R32A |
| Others | Efficient cold plasma to make breathing cleaner. Fully closed air guide louver & top-mounted filter. Auto clean. Comfortable airflow and wide air supply. Quiet design. Ai intelligent control Easy disassembly and installation. COMFORTABLE AND USER-FRIENDLY Higher Cooling Capacity; More Energy-Saving Larger Air Volume. 3D Airflow Comfort Everywhere in the Room 7 Fan Speeds Suit Various Needs Ultra-quiet I-Feel CLEAN AND HEALTHY DEEP CLEANING IDU Self-Cleaning Efficient self-cleaning in 4 steps, healthier with pure air ODU Self-Cleaning. Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting SAFE AND RELIABLE |
| Power | |
| Power Type | 1Ph,220-230V, 50Hz |
| Power Consumption | 3300 Watts |
| Physical Specification | |
| Dimensions | Indoor: 1078 × 325 × 246mm Outdoor: 955 ×700× 396mm |
| Weight | Indoor: 16.5 /20 kg Outdoor: 58/62.5 kg |
| Color | White |








