
Colorful BATTLE-AX B450M-K M.2 V14 AM4 mATX Motherboard Price in Bangladesh
Product Code: MB310493257
৳7,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Colorful BATTLE-AX B450M-K M.2 V14 AM4 mATX Motherboard Chipset: Not specified CPU Socket: Not specified RAM: Not specified LAN: Not specified M.2 Slots: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Supported CPU | Supports AMD Ryzen series processors that fit the AMD AM4 slot of the motherboard |
| Chipset | AMD B450 |
| BIOS | 128M UEFI, support multiple languages |
| Form Factor | M-ATX 230mm x 197mm |
| Audio | Realtek ALC897 high fidelity decoding chip, Support up to 5.1 channels |
| Expansion Slots | |
| PCI | 1×PCIe 3.0 x16 slot 1×PCIe 2.0 x1 slot |
| M.2 Socket | 1x M.2 slot M.2_1 slot: supports 2242/2280 M.2 SSD (PCIe 3.0 x4/SATA, CPU channel) |
| 1x M.2 slot M.2_1 slot | supports 2242/2280 M.2 SSD (PCIe 3.0 x4/SATA, CPU channel) |
| Memory | |
| Type | DDR4 |
| Slots | 2 x DIMM |
| Supported Memory | Support DDR4-4000(OC)/3733(OC)/3600(OC)/3466(OC)/3200(OC)/3000(OC)/2933(OC)/2800(OC)/2666/2400/2133MHz memory Support Extreme Memory Profile (XMP) memory technology Supports dual channel memory technology |
| Maximum Memory | up to 64GB of memory (a single socket can support up to 32 GB of memory) |
| Connector & Ports | |
| HDMI | 1×HDMI 2.0 interface, Supports up to 4K 60Hz resolution |
| VGA (s) | 1×VGA interface |
| LAN Port (s) | 1×Gigabit network interface RTL8111H Gigabit Network Card |
| Supported Storage | 1 M.2 slot and 4 SATA 6Gb/s hard disk interfaces M.2_1 slot: supports 2242/2280 M.2 SSD (PCIe 3.0 x4/SATA, CPU channel) |
| 1 M.2 slot and 4 SATA 6Gb/s hard disk interfaces M.2_1 slot | supports 2242/2280 M.2 SSD (PCIe 3.0 x4/SATA, CPU channel) |
| Audio | Realtek ALC897 high fidelity decoding chip, Support up to 5.1 channels |
| Internal I/O Ports | Rear I/O : -2×USB 2.0 interfaces -4×USB 3.2 Gen 1 Type-A interfaces -1×HDMI 2.0 interface, Supports up to 4K 60Hz resolution -1×VGA interface -1×PS/2 interface -1×Gigabit network interface -3×Audio interfaces (audio input/audio output/microphone) On board: -1×CPU fan pin -1×System fan pin -1×USB 2.0 pin expandable 2 USB 2.0 Type-A interfaces -1×USB 3.2 Gen 1 pin expandable 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A interfaces -1×Front audio pin -1×Front panel pin -1×Speaker pin -1×Digital audio pin -1×Clear CMOS jumper -1×BIOS burner pin -1×Debug light pin -1×USB live control jumper |
| Rear I/O | -2×USB 2.0 interfaces -4×USB 3.2 Gen 1 Type-A interfaces -1×HDMI 2.0 interface, Supports up to 4K 60Hz resolution -1×VGA interface -1×PS/2 interface -1×Gigabit network interface -3×Audio interfaces (audio input/audio output/microphone) On board |
| Others | |
| Special Features | Power Management: Support S3/S4 wake-up, network S5 wake-up, support USB wake-up, support timing boot, call boot Hardware Monitor: CPU fan speed is controllable, system fan speed is controllable, CPU temperature monitoring, system temperature monitoring, and each group of voltage monitoring |
| Power Management | Support S3/S4 wake-up, network S5 wake-up, support USB wake-up, support timing boot, call boot Hardware Monitor |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years |








