
Canon Pixma G3020 Wi-Fi Multifunction Color InkTank Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT612721271
৳22,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon Pixma G3020 Wi-Fi Multifunction Color InkTank Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Printer Type | Multi Function Color Ink Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Inkjet |
| Print Speed | Print Speed (Black): 9.1ipm Print Speed (Color): 5ipm |
| Print Speed (Black) | 9.1ipm Print Speed (Color) |
| Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| First Print Out Time | 16sec (Colour), 9sec (Black) |
| Duplex | Manual |
| Copy | |
| Copy Speed | 2.6ipm (Colour) |
| Scan | |
| Scan Type | Flatbed |
| Scan Resolution | 600 x 1,200 dpi |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, A6, B5, LTR, LGL, Executive (184.2 x 266.7 mm), Legal (India) (215 x 345 mm), Foolscap (215.9 x 330.2 mm), F4 (215.9 x 330.2 mm), Oficio2 (215.9 x 330.2 mm), B-Oficio (216 x 355 mm), M-Oficio (216 x 341 mm), 4 x 6 inch, 5 x 7 inch, 7 x 10 inch, 8 x 10 inch, Envelopes DL, Envelopes COM10, Envelopes C5, Envelopes Monarch (98.4 x 190.5 mm), Square (3.5 x 3.5 inch, 5 x 5 inch), Card Size (91 x 55 mm) |
| Paper Type | Plain Paper (64-105 g/m2) Photo Paper Pro Luster (LU-101) Photo Paper Plus Glossy II (PP-201/PP-208) Matte Photo Paper (MP-101) Double Sided Matte Paper (MP-101D) Glossy Photo Paper ``Everyday Use`` (GP-508) High Resolution Paper (HR-101N) Photo Paper Plus Semi-Gloss (SG-201) Photo Stickers (PS-208/PS-808) Envelope |
| Paper Weight | Plain Paper: 64 - 105g/m2, Max paper weight: approx. 275 g/m2 (Photo Paper Plus Glossy II, PP-201) |
| Plain Paper | 64 - 105g/m2, Max paper weight |
| Input Capacity | Plain Paper (A4, 64 g/m2)= 100, High Resolution Paper (HR-101N) = 80 Photo, Paper Plus Glossy II (PP-201, 4 x 6 inch) = 20, Photo Paper Plus Semi-Gloss (SG-201, 4 x 6 inch) = 20, Glossy Photo Paper Everyday Use (GP-508, 4 x 6 inch)=20, Matte Photo Paper (MP-101, 4 x 6) = 20 |
| ADF | No |
| Technical Specs | |
| Display | 2-Line LCD display for easy navigation and confirm print settings |
| Connectivity | USB, WiFi |
| Card Slot | No |
| Power Consumption | AC 100-240 V, 50/60Hz |
| Physical Specs | |
| Dimension | 445 x 330 x 167mm |
| Weight | 6.4kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Canon GI-71C Cyan Ink Cartridge Canon GI-71M Magenta Ink Cartridge Canon GI-71Y Yellow Ink Cartridge Canon GI-71B Black Ink Cartridge (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Windows 10 / 8.1 / 7 SP1 (operation can only be guaranteed on a PC with a pre-installed Windows 7 or later) macOS 10.12.6 - 10.15 Chrome OS |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







