
Canon Pixma G2020 Ink Tank Color Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT753382969
৳17,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon Pixma G2020 Ink Tank Color Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Printer Type | Ink Tank Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Inkjet |
| Print Speed | Print Speed (Black)- 9.1 ppm Print Speed (Color)- 5 ppm |
| Print Resolution | 4800 x 1200dpi |
| Copy | |
| Copy Speed | 2.6ipm |
| Scan | |
| Scan Type | Flatbed |
| Scan Resolution | 600 x 1,200 dpi |
| Maximum Scan Size | A4/LTR (216 x 297 mm) |
| Paper Information | |
| Paper Size | Rear Tray: A4, A5, A6, B5, LTR, LGL, Executive (184.2 x 266.7 mm), Legal (215 x 345 mm), Foolscap (215.9 x330.2 mm), F4 (215.9 x 330.2 mm), Oficio2 (215.9 x 330.2 mm), B-Oficio (216 x 355 mm), M-Oficio (216 x 341 mm), 4 x 6", 5 x 7", 7 x 10", 8 x 10", Envelopes DL, Envelopes COM10, Envelopes C5, Envelopes Monarch (98.4 x 190.5 mm), Square (3.5 x 3.5”, 5 x 5”), Card Size (91 x 55 mm) Custom size: Width: 55 - 216 mm, Length: 89 - 1200 mm Borderless: A4, LTR, 4x6", 5x7", 7x10", 8x10", Square (3.5 x 3.5", 5 x 5"), Card Size (91 x 55 mm) |
| Rear Tray | A4, A5, A6, B5, LTR, LGL, Executive (184.2 x 266.7 mm), Legal (215 x 345 mm), Foolscap (215.9 x330.2 mm), F4 (215.9 x 330.2 mm), Oficio2 (215.9 x 330.2 mm), B-Oficio (216 x 355 mm), M-Oficio (216 x 341 mm), 4 x 6", 5 x 7", 7 x 10", 8 x 10", Envelopes DL, Envelopes COM10, Envelopes C5, Envelopes Monarch (98.4 x 190.5 mm), Square (3.5 x 3.5”, 5 x 5”), Card Size (91 x 55 mm) Custom size |
| Paper Type | Plain Paper Photo Paper Plus Glossy II (PP-201, PP-208) Photo Paper Pro Luster (LU-101) Photo Paper Plus Semi-Gloss (SG-201) Matte Photo Paper (MP-101) |
| Paper Weight | Plain Paper: 64 - 105g/m2, Canon specialty paper 275g/m2 Photo Paper Plus Glossy II (PP-201) |
| Plain Paper | 64 - 105g/m2, Canon specialty paper 275g/m2 Photo Paper Plus Glossy II (PP-201) |
| Input Capacity | 100 Sheets |
| Technical Specs | |
| Connectivity | USB |
| Power Consumption | AC 100-240 V, 50/60 Hz, 0.2 W (OFF), 0.6 W (Standby) (scanning lamp is OFF), 18 W (Copying) |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | 445 x 330 x 167mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Support | |
| Software | Windows 10 / 8.1 / 7 SP1 (operation can only be guaranteed on a PC with a pre-installed Windows 7 or later) macOS 10.12.6 ~ 10.15 Chrome OS |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year warranty (Without Head & Adapter, Box Mandatory While Claiming) (1 year or 10,000 pages) |







