
Canon Pixma G1010 Refillable Ink Tank Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT917957198
৳14,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon Pixma G1010 Refillable Ink Tank Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Color INK Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Inkjet |
| Print Speed | Print Speed (Black)- 8.8ppm Print Speed (Color)- 5ppm |
| Print Resolution | 4800 x 1200dpi |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, B5, Letter, Legal, 4 x 6 Inch, 5 x 7 Inch, 8x 10 Inch, Envelopes (DL, COM10), Square (5 x 5 Inch), Business Card |
| Paper Type | Plain Paper, High-Resolution Paper, Photo Paper Plus Glossy II, Photo Paper Plus Semi-Gloss, Matte Photo Paper, Envelope, Glossy Photo Paper, Photo Sticker |
| Paper Weight | Plain Paper: 64 - 105g/m2, Canon specialty paper 275g/m2 Photo Paper Plus Glossy II (PP-201) |
| Plain Paper | 64 - 105g/m2, Canon specialty paper 275g/m2 Photo Paper Plus Glossy II (PP-201) |
| Input Capacity | 100Sheets |
| Output Capacity | 50Sheets |
| Technical Specs | |
| Connectivity | USB |
| Power Consumption | AC 100 - 240V; 50 / 60Hz, Approx. 11W (Printing), Approx. 0.6W (Standby) |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | 445 x 135 x 330mm |
| Weight | 4.8Kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | GI-790 Black (6000 Pages), GI-790 Cyan, Magenta, Yellow (7000 Pages) |
| Software | Windows 7, 8.1, 10 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. (1 year or 10,000 pages) |







