
Canon LBP-325X Single-Function Mono Laser Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT458641566
৳96,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon LBP-325X Single-Function Mono Laser Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Monochrome Laser Printer |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | Black- 43ppm |
| Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| First Print Out Time | 5.7 sec |
| Duty Cycle up to (Yield) | 150,000 pages ( 2,000 - 7,500 ) pages per month |
| Duplex | Automatic |
| Paper Information | |
| Paper Size | Cassette (Standard): A4, B5, A5, A5 (Landscape), A6, LTR, LGL, EXE, STMT, FLS, K16 Custom size - width: 105.0 to 216.0 mm, length: 148.0 to 355.6 mm Multi-purpose tray: A4, B5, A5, A5 (Landscape), A6, LTR, LGL, EXE, STMT, FLS, K16, Envelope (COM10, Monarch, DL, ISO-C5), Index card (3""x5"") Custom size - width: 76.2 to 216.0 mm, length: 127.0 to 355.6mm |
| Cassette (Standard) | A4, B5, A5, A5 (Landscape), A6, LTR, LGL, EXE, STMT, FLS, K16 Custom size - width |
| Paper Type | Plain, Heavy, Recycled, Label, Index Card, Postcard, Envelope |
| Paper Weight | 60 to 120 g/m2 |
| Input Capacity | 550 sheets (Standard Cassette), 100 sheets (Multi-Purpose) |
| Output Capacity | 250 sheets |
| Technical Specs | |
| Memory | 1GB |
| Display | 5-line LCD display |
| Connectivity | USB, LAN |
| Power Consumption | AC 220 - 240V (+/-10%), 50/60 Hz (+/-2Hz), 1380 W (max) |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 417 x 376 x 275 mm |
| Weight | 11.5 kg (without cartridge) |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Cartridge 056L Cartridge 056 Cartridge 056H (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Windows 10, 8.1, 7, Server 2019, 2016, 2012 R2, 2012, 2008 R2, 2008, Mac OS X 10.9.5 & up, Linux |
| Special Features | |
| Others | Noise: Sound Pressure Level: 54 dB, Sound Power Level: 6.9 B, Operating Temperature: 10 - 30 degrees C Humidity: 20% - 80% RH (no condensation), Warm-up Time: 30 sec. Mobile Printing- Canon PRINT Business, Canon Print Service, Google Cloud Print, Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Noise | Sound Pressure Level |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







