
Canon imagePROGRAF TZ-5300 Large Format Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT377539273
৳1,009,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imagePROGRAF TZ-5300 Large Format Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | 5-Colour 36" (914 mm) |
| Output Color | Color |
| Technology | Ink |
| Print Speed | CAD Drawings, A0: 26 sec [Fast (Custom Q5)] 35 sec [Fast] 1 min 6 sec [Standard] Poster, A0: 29 sec [Fast (Custom Q5)] 41 sec [Fast] 1 min 15 sec [Standard] |
| CAD Drawings, A0 | 26 sec [Fast (Custom Q5)] 35 sec [Fast] 1 min 6 sec [Standard] Poster, A0 |
| Print Resolution | 2400 x 1200dpi |
| Duplex | Manual |
| Paper Information | |
| Paper Type | Roll Paper: Two Roll, Front Load, Front Output / Top Output Cut Sheet: Front Load, Front Output*3 |
| Roll Paper | Two Roll, Front Load, Front Output / Top Output Cut Sheet |
| Paper Weight | Roll Paper: One Roll, Top Load, Front Output Cut Sheet: Top Load, Front Output Media Width (Roll/Cut Sheet): Roll Width: 203.2 ~ 917 mm; Cut Sheet Width: 203.2 ~ 917 mm |
| Roll Paper | One Roll, Top Load, Front Output Cut Sheet |
| ADF | No |
| Technical Specs | |
| Memory | Standard: 128 GB Physical: 2 GB Hard Disk: 500 GB (Encrypted) |
| Standard | 128 GB Physical |
| Connectivity | USB, LAN, Wi-Fi |
| Power Consumption | Printing: 157W or less Sleep Mode: 2.0 W or less Power Off: 0.3 W or less Power Supply: AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Printing | 157W or less Sleep Mode |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | Main Unit: 1548 x 762 x 1126 mm (Basket Closed) Main Unit + Paper Output Support + Top Output Guide: 1548 x 1293 x 1189 mm (Basket Open) 1548 x 960 x 1189 mm (Basket Closed) |
| Main Unit | 1548 x 762 x 1126 mm (Basket Closed) Main Unit + Paper Output Support + Top Output Guide |
| Weight | Main Unit: 206 kg Main Unit + Paper Output Support + Top Output Guide: 207 kg |
| Main Unit | 206 kg Main Unit + Paper Output Support + Top Output Guide |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | PFI-8340 (330 ml) / PFI-8740 (700 ml) Matte Black / Black / Cyan / Magenta / Yellow |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







