
Canon imagePROGRAF TX-5410 Large Format Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT769676974
৳624,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imagePROGRAF TX-5410 Large Format Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Large Format Printer |
| Output Color | Color |
| Print Speed | Plain Paper: - CAD Drawings, A0: 34 sec [Fast (Custom Q5)] 37 sec [Fast] 1 min 4 sec [Standard] - Poster, A0: 37 sec [Fast (Custom Q5)] 42 sec [Fast] 1 min 15 sec [Standard] Heavyweight Coated Paper HG: - Poster, A0: 1 min 38 sec [Fast] 2 min 33 sec [Standard] Glossy Photo Paper HG 170 - Poster, A0: 2 min 59 sec [Fast] 5 min 44 sec [Standard] |
| Plain Paper | - CAD Drawings, A0 |
| Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Duplex | IEEE 802.3x Full Duplex |
| Paper Information | |
| Paper Size | Min. Printable Length Roll Paper: 101.6 mm Cut Sheet: 203.2 mm Max. Printable Length Roll Paper: 18 m Cut Sheet: 1.6 m |
| Min. Printable Length Roll Paper | 101.6 mm Cut Sheet |
| Technical Specs | |
| Memory | 2GB RAM Storage (MB/GB/TB) 500GB HDD (Encrypted) |
| Connectivity | USB- USB B Port: Hi-Speed USB Full Speed (12 Mb/sec) High Speed (480 Mb/sec) Bulk Transfer Series B (4 pins) LAN- IEEE 802.3 10base-T IEEE 802.3u 100base-TX/Auto Negotiation IEEE 802.3ab 1000base-T/Auto Negotiation IEEE 802.3x Full Duplex WiFi- IEEE802.11n/g/b |
| USB- USB B Port | Hi-Speed USB Full Speed (12 Mb/sec) High Speed (480 Mb/sec) Bulk Transfer Series B (4 pins) LAN- IEEE 802.3 10base-T IEEE 802.3u 100base-TX/Auto Negotiation IEEE 802.3ab 1000base-T/Auto Negotiation IEEE 802.3x Full Duplex WiFi- IEEE802.11n/g/b |
| Physical Specs | |
| Color | White |
| Dimension | 1593 x 1188 x 1168mm (Main Unit + Roll Unit + Stand + Stacker) |
| Weight | 165 kg |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Ink Capacity: 130 ml / 300ml (MBK, BK, C, M, Y) Bundled Starter Ink: 130 ml (MBK) / 90 ml (BK, C, M, Y) Ink Type: Pigment Ink: Matte Black, Black, Cyan, Magenta, Yellow PFI-8110 (160 ml), PFI-8310 (330 ml) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Ink Capacity | 130 ml / 300ml (MBK, BK, C, M, Y) Bundled Starter Ink |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







