
Canon imagePROGRAF TM-5350 Single Function Large Format Printer Price in Bangladesh
Product Code: PRT398628898
৳299,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Canon imagePROGRAF TM-5350 Single Function Large Format Printer Functions: Not specified Print Speed: Not specified Resolution: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Large Format Printer |
| Output Color | Color |
| Technology | Ink |
| Print Speed | CAD Drawing (A1 Landscape, Fast Q5 mode): 17 sec CAD Drawing (A0 Portrait, Fast Q5 mode): 32 sec Poster (A0 Portrait, Standard mode): 2 min 33 sec |
| CAD Drawing (A1 Landscape, Fast Q5 mode) | 17 sec CAD Drawing (A0 Portrait, Fast Q5 mode) |
| Print Resolution | 2400 x 1200dpi |
| Duplex | Manual |
| Paper Information | |
| Paper Size | Paper Size Max: A0 |
| Paper Size Max | A0 |
| Paper Type | Roll Paper: One Roll, Top Load, Front Output Cut Sheet: Top Load, Front Output Media Width (Roll/Cut Sheet): Roll Width: 203.2 ~ 917 mm; Cut Sheet Width: 203.2 ~ 917 mm |
| Roll Paper | One Roll, Top Load, Front Output Cut Sheet |
| Paper Weight | Media Thickness (Roll/Cut Sheet): 0.07 ~ 0.8 mm Roll Paper: 203.2 mm Cut Sheet: 279.4 mm |
| Media Thickness (Roll/Cut Sheet) | 0.07 ~ 0.8 mm Roll Paper |
| ADF | No |
| Technical Specs | |
| Memory | Standard Memory: 3GB |
| Standard Memory | 3GB |
| Connectivity | USB, LAN, Wi-Fi |
| Power Consumption | Printing: 65W or less Power Supply: AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Printing | 65W or less Power Supply |
| Physical Specs | |
| Color | Black |
| Dimension | Main Unit: 1,285 x 748 x 439 mm (Operation panel is not tilt up) Main Unit + Printer Stand + Basket (SD-35): 1,285 x 885 x 1,060 mm (Operation panel is not tilt up/Basket Opened) 1,285 x 756 x 1,060 mm (Operation panel is not tilt up/Basket Closed) |
| Main Unit | 1,285 x 748 x 439 mm (Operation panel is not tilt up) Main Unit + Printer Stand + Basket (SD-35) |
| Weight | Main Unit: 50 kg Main Unit + Printer Stand + Basket (SD-26): 65 kg |
| Main Unit | 50 kg Main Unit + Printer Stand + Basket (SD-26) |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Magenta: PFI-8121 (130 ml)/PFI-8321 (300 ml) Matt Black/Black/Cyan/Yellow: PFI-8120 (130 ml)/PFI-8320 (300 ml) |
| Magenta | PFI-8121 (130 ml)/PFI-8321 (300 ml) Matt Black/Black/Cyan/Yellow |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |







